Untitled
Doslo k chybe v kodovani.

Jak do střední Ameriky

Kapitoly v tomto ranci:

México
Guatemala
Belize
Honduras
Salvador
Nicaragua
Costa Rica
Panama
Dominikánská republika
Haiti
Kuba
Pokud vízum potřebujete
Aktuální měnové kurzy
Aktuální počasí
Z platebních karet
Očkování
Ranec dobrých rad
Ranec map
Podrobnější informace získáte
Ranec doporučené literatury

México

ESTADOS UNIDOS MEXICANOS
31 států a 1 Federální Distrikt (D.F. – Distrito Federal).
Rozloha: 1972500 km2
Počet obyvatel: 106,3 mil.
Hl. město: La Ciudad (de México), Distrito Federal, aglomerace zahrnuje D.F a část státu México.
Počet obyvatel v D.F. odhadován na 24 mil., další asi čtvrtina je ve státech Estado de México a Hidalgo (mapka), celkovým počtem obyvatel aglomerace kolem 30 mil. je Mexico City největším městem na světě.
Mexico City je postaveno na původním aztéckém městě Tenochtitlán v bezodtokovém lavóru zvaném Valle de México.
Jazyk: španělština, dalšími 50 indiánskými jazyky mluví asi 5 mil. obyvatel.
Měna: Mexicano Peso Nuevo – MXN.
Bezvízový styk, velvyslanectví Praha 7 Troja, Nad Kazankou 8, tel. 283061530.

Guatemala

REPÚBLICA DE GUATEMALA, C.A.
23 departmentů.
Rozloha: 108900 km2
Počet obyvatel: 12,3 mil.
Hl. město: Ciudad de Guatemala
Město leží na místě původního mayského města Kaminaljuyú.
Jazyk: 23 oficiálních jazyků včetně španělštiny.
Měna: Guatemallan Quetzal – GUQ.
Dobrá zpráva! Od 1. července 2003 je pro české občany vstup do Guatemaly bez víza!!!
Konzulát Praha 4, Hrusická 2513/8, tel. 272771416, 272761416, ten ale vízum nevystavuje.

Belize

BELIZE
Člen Commonwealth of Nations.
Rozloha: 23000 km2
Počet obyvatel: nyní asi 200000, před Kolumbem víc než 2 mil.
Hl. město: Belmopan.
Jde o naplánované hl. město podobně jako byla Brasília.
Město postaveno po r. 1961, kdy hurikán Hattie kompletně zničil dosavadní hlavní město Belize City.
Jazyk: angličtina.
Měna: Belize Dollar – BZD.
Od 17.3.2005 už také vstup bez víza!
Belize byla původně jednou z guatemalských provincií. Guatemalský prezident Rafael Carrera y Turcios (1814-1865) podepsal v roce 1859 s Velkou Británií smlouvu, kterou Británii povolil kontrolu nad guatemalskou provincií Belize za podmínky vybudování silnice mezi Belize City a Guatemala City. Británie silnici nikdy nepostavila a veškeré guatemalské nároky na vyrovnání nikdy neuznala. V roce 1862 přejmenovala provincii na Britský Honduras, v roce 1973 byla kolonie přejmenována na Belize a 21. září 1981 získala Belize nezávislost.

Honduras

REPÚBLICA DE HONDURAS
Rozloha: 112100 km2
Počet obyvatel: 5,5 mil.
Hl. město: Tegucigalpa.
Jazyk: španělština.
Měna: Honduran Lempira – HNL.
Vstup bez víza.
V archeologickém areálu Copán Ruinas byli dne 12. března 2004 zastřeleni čtyři mayští průvodci národnosti Chortí. Zastřelili je údajně bodyguardi rodiny Angel Cuevas, která vlastní okolní pozemky.

Salvador

REPÚBLICA DE EL SALVADOR
Rozloha: 21100 km2
Počet obyvatel: 5,6 mil.
Hl. město: San Salvador.
Jazyk: španělština.
Měna: El Salvador Colon – SVC.
Vízum už také není nutné.

Nicaragua

REPÚBLICA DE NICARAGUA
Rozloha: 148000 km2
Počet obyvatel: 4,3 mil.
Hl. město: Managua.
Jazyk: španělština.
Měna: Nicaraguan Cordoba Oro – NIO.
Vstup bez víza.

Costa Rica

REPÚBLICA DE COSTA RICA
Rozloha: 50900 km2
Počet obyvatel: 3,4 mil.
Hl. město: San José.
Jazyk: španělština.
Měna: Costa Rican Colon – CRC.
Vstup bez víza.

Panama

REPÚBLICA DE PANAMÁ
Rozloha: 75700 km2
Počet obyvatel: 2,6 mil.
Hl. město: Panamá.
Jazyk: španělština.
Měna: Panamian Balboa – PAB.
Vstup bez víza. Konzulát Praha 2, Korunní 63, tel. 224251411.

Dominikánská republika

REPÚBLICA DOMINICANA
Rozloha: 76200 km2
Počet obyvatel: 7,7 mil.
Hl. město: Santo Domingo.
Jazyk: španělština.
Měna: Dominican R. Peso – DOP.
Vstup bez víza, nutno zakoupit turistickou kartu za 10 USD na konzulátě (Praha 1, Na Poříčí 12, tel. 224872132), nebo na letišti Las Americas v Santo Domingu.

Haiti

RÉPUBLIQUE D´HAITI
Rozloha: 27800 km2
Počet obyvatel: 8,4 mil.
Hl. město: Port-au-Prince.
Jazyk: francouzština.
Měna: Haitian Gourde – HTG.
Vízum nutné.

Kuba

REPÚBLICA DE CUBA
Pozor! Skansen komunismu!
Bolševická země!

Rozloha: 1145090 km2
Počet obyvatel: 11,3 mil.
Hl. město: Habana.
Jazyk: španělština.
Měna je dvojí, jak se na řádný socialistický stát sluší:
Cuban Convertible Peso – CUC, (pro cizince a turisty, nebo přímo US Dollar),
Cuban Peso – CUP (pro domorodé Kubánce).
Vízum nutné!
Velvyslanectví Praha 6, Sibiřské nám. 730/1, tel. 224311253.

Pokud vízum potřebujete,

tak vám vízovou službu může zajistit Vizumservis, tel.: 222725590, totéž číslo je i fax, mobil 603206315, e-mail: vizumservis@seznam.cz

Aktuální měnové kurzy

lze zjistit po kliknutí zde

Aktuální počasí

Aktuální počasí zjistíte zde, nebo v odkazu Links, nebo po kliknutí na třepetající se guatemalskou vlajku.

Z platebních karet

je nejvhodnější VISA, která je akceptována téměř všude, MasterCard jen někde, American Express málo. Ale situace se rapidně mění k lepšímu!
Zatímco v roce 1996 bylo možno v Guatemale získat peníze cash na MasterCard jen v bance po absolvování dlouhé fronty u přepážky, v roce 2000 už bylo možno platit prostřednictvím MasterCard skoro ve všech pouličních stáncích na ulici nebo v tržnici!! A to mluvím o místech mimo La Ciudad de Guatemala.

Očkování

není nutné, je třeba asi 14 dní před odjezdem začít brát antimalarika (Delagil), a brát je ještě další dva až tři týdny po návratu z malarické oblasti - berou se asi 2 tablety týdně, to vše na lékařský předpis!!

Ranec dobrých rad

Nejezděte s cestovními kancelářemi, ušetříte a užijete si podle svého! Zorganizujte si svoji cestu sami:
Levné letenky získáte na internetu.
Přiměřené ubytování si vyberete v Lonely Planet, pokud nepojedete v období od vánoc do půlky ledna, tak ubytování vždycky najdete bez předchozí rezervace.
Na větší vzdálenosti se přemisťujte místními autobusy, které jsou velice laciné a je to zážitek! Poznáte tak, jací jsou Indiáni vstřícní, příjemní a veselí lidé. V místě se nebojte použít taxi, jen ho neberte na nějakém stanovišti, tam je drahé, musíte ho chytit na ulici a smlouvat a smlouvat, srazit to můžete až na 30% ceny taxíka ze stanoviště!
Stravujte se v tržnicích nebo ve stánkách na ulici za pár šupů, objevíte tu pravou místní kuchyni! Nemusíte se bát, Indiáni jsou čistotnější než Evropané již více než 3000 let, je sice možné, že se někomu z vás Montezuma pomstí, ale to berte jako jeho přehmat, on se věnuje hlavně sterilním Američanům. A Montezuma se mstí hlavně ve své vlasti, tedy v Mexiku, jinde, třeba v Guatemale, Hondurasu nebo Belize už jeho moc slábne.
A pojistěte se přiměřeně, pokud nemáte jiné pojištění, jako třeba s kreditní kartou.

Je vhodné mít sebou kopie pasu, víza, kreditní karty, a znát číslo občanského průkazu, datum a místo jeho vydání a rodné číslo. To vše pro případ, že ztratíte nebo vám někdo ukradne pas. Pokud se vám to stane třeba v Guatemale, kde je jen konzulát, a zmíněné doklady nemáte, je nutné vaši žádost poslat na velvyslanectví, které je nejblíže v Mexiku, a celá záležitost vyřizování pak trvá minimálně týden, mnohdy déle. Pokud ty doklady máte, jste na konzulátu většinou do dvou hodin hotovi a odcházíte s náhradním dokladem.

Nezapomeňte brýle proti slunci, repelenty proti komárům moc nepomohou, mouchy tam skoro nejsou. A pokud chcete navštívit ruiny, vezměte si sebou dobrou baterku do tunelů a hrobek!

Pozor na klíšťata garrapate, jsou neuvěřitelně mikroskopická, jak tečka za větou!, a naskáčou po nich boláky, které vydrží 4 měsíce a hrozně svědí! Podobně dopadnete, poštípou-li Vás mravenci. Proto vám nabízím recept starého chiclera - sběrače gumy z Flores: budete-li chtít navštívit džungli, naložte tabák z dvou cigaret do trocha vody na 12 hodin a před odchodem do džungle se tím výluhem natřete. Všude! Můžete předejít nákaze boreliózy! (Pěstitelé kaktusů tento fígl znají, já jako bývalý kaktusář a nyní sklerotik jsem ho dávno před mým vstupem do džungle zapomněl, a proto jsem na tuhle mou vygumovanost škeredě doplatil).

Velmi se hodí mít sebou Imodium, když na Vás padne Montezumova pomsta (turistický průjem). Vezměte si sebou léky, které běžně užíváte. Pro strejčka příhodu se hodí acylpyrin, carbosorb, něco na bolení hlavy a zubů, mast nebo prášek na opruzeniny – třeba framykoin – který je dobrý i na drobná poranění, a pro chorobovou nouzi dávka penicilinu.

Filmy, baterky a karty pro záznam obrázků do digitálních fotoaparátů získáte v neskutečných lokalitách, jako třeba u vodopádů Agua Azul. Skoro ve všech městech, jak tam říkají i vesnicím, najdete internetové kavárny, kde se můžete připojit na internet nebo si stáhnout fotky z foťáku na CD medium nebo USB flešku.

Českým pivařům doporučuji, aby se v obchodech ptali po "caguama", vysloveno jako "kauama" nebo "kahuama", což je litrová láhev plná piva, mnohdy večer i jen dvě stačí k uhašení žízně.

Vřele doporučuji průvodce Lonely Planet (je v angličtině), je trochu dražší, ale jsou tam opravdu veškeré potřebné informace, je škoda je tady opakovat.

Naučte se trochu španělsky a maysky, angličtinu moc neužijete. Se špatnou a chudou španělštinou a několika základními výrazy v mayštině dnes pořídíte víc než s perfektní angličtinou. A mluvte a zdravte česky "Nazdar", ne Ahoj (což je z angličtiny) nebo Čau (což je z italštiny), až místní zjistí, že nejste Gringos, Američané z U.S.A., získáte si sympatie a teprve pak můžete použít angličtinu bez obav z odmítnutí nebo nevraživosti. Viz podstránka Ranec jazyků a slovníky yucatecké a guatemalské mayštiny, mexické nahuatštiny a totonačtiny tamtéž.

Ranec map

Už je tady!

Pokud potřebujete další mapy zemí, států, měst a lokalit, můžete je najít při hloubějším prozkoumávání stránek v odkazu "Links", nebo zde, či zde, nebo mapu archeologických lokalit tady.

Vážným zájemcům doporučuji: kupte si průvodce Lonely Planet, tam najdete jednoduché mapy pro základní orientaci, ty jinde těžko objevíte. A dnes už máme také Google Earth.

Podrobnější informace získáte

- v Rancích zážitků (využijte službu Vyhledávání v místech zemí v tomto ranci, nebo vyhledávač vpravo nahoře),
- v položce Links na této Info podstránce, kde najdete odkazy na jednotlivé země (v angličtině nebo španělštině), aktuální měnové kurzy podle zemí, aktuální počasí podle místa, a další odkazy na stránky gastronomické a tipy kde u nás získat originální nápoje nebo suroviny,
- v již zmíněném bedekru Lonely Planet.

Ranec doporučené literatury

Pěknou, fakty napěchovanou knihu o Mexiku a Guatemale "Jak se mají Mayové aneb Proč bychom se neděsili" fundovaně napsal Zdeněk Šmíd, Olympia, Praha, 2004.
Celkově silný dojem z předkolumbovského Mexika může podat krásná kniha „Azték“ od Gary Jenningse, česky Alpress, Frýdek-Místek, 2002.
Zajímavé srovnání pro dnešní návštěvníky Cancúnu a Tulumu o životě a stavu východního pobřeží Yucatánu před pouhými padesáti léty v tehdejším teritoriu Quintana Roo může poskytnout kniha Michela Peissela „Stratené královstvo Quintana Roo“, slovensky Smena Bratislava, 1967.

Pro zájemce o hlubší informace o předkolumbovské kultuře Střední Ameriky mohu pro začátek doporučit tuto literaturu:
Prescott, W.H., „Dějiny dobytí Mexika“, česky Orbis, 1964,
Morley, S.G., „Mayové“, česky Orbis, 1977,
Thompson, J.E.S., „Sláva a pád starých Mayů“, česky Mladá Fronta, 1971,
„Popol Vuh“, tzv. Mayská Bible, z quicheského originálu, česky Odeon, 1976,
Tozzer, A.M., „Landa´s Relaciónes de las Cosas de Yucatán“, anglicky Kraus Reprint Corporation N.Y., 1966.
Schele, Linda, and Freidel, David, „A Forest Of Kings – The Untold History Of The Ancient Maya“, anglicky W. Morrow and Co., N.Y., 1990.

Identification

I am a Chile Head official member No: CH2203.
look here
Manana